Z Krościenka można zaplanować wycieczki w Pieniny. Na Trzy Korony i do Wąwozu Sobczańskiego żółtym szlakiem. Z kolei zielonym na Przełęcz Sosnów i dalej na Sokolicę lub Czertezik. Z Trzech Koron roztacza się wspaniały, rozległy widok obejmujący Tatry, Gorce, Beskid Sądecki i Magurę Spiską.

Pieniny to jedno z najbardziej znanych i malowniczych pasm górskich w Polsce. Ich krajobraz cechują niezwykle strzeliste formy skalne i bujna roślinność.

Wielką atrakcją przyciągającą turystów jest zamek Niedzicki. Jeden z najcenniejszych obiektów architektury obronnej w Polsce. Zapraszamy Państwa do wypoczynku w Krościenku.

Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:


szlak żółty - bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.


szlak zielony - rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.szlak czerwony
- przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce - na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i i polanę Pisarzową - ok. 2.15 godz.Ośrodek Narciarsko - Rekreacyjny "CZORSZTYN-SKI"
Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane oraz oświetlane, dzięki czemu można z nich bezpiecznie korzystać nawet do późnych godzin nocnych. Obsługiwane są przez 14 armatek śnieżnych i 4 ratraki, więc ich przygotowanie jest w pełni profesjonalne.

Trasy narciarskie:
Trasa nr 1 - Długość trasy: 1200m, różnica poziomów: 150
Trasa nr 2 - Długość trasy: 450m, różnica poziomów: 70
Trasa nr 3 (FIS) - Długość trasy: 900m, różnica poziomów:150
Trasa nr 4 - Długość trasy: 100m, różnica poziomów: 15
Trasa nr 5 - Długość trasy: 100m, różnica poziomów: 15
Trasa nr 6 - Długość trasy: 900m, różnica poziomów: 150
Trasa nr 7 - Długość trasy: 500m, różnica poziomów: 70
trasa nr 8 - Długość trasy: 200m, różnica poziomów: 70Wyciągi narciarskie:
Wyciąg nr A
kolej krzesełkowa 4 - osobowa. Długość: 550, przepustowość w os/h: 2400. Czas jazdy: 5 minut.
Wyciąg nr B
kolej krzesełkowa 2 - osobowa. Długość: 550, przepustowość w os/h: 1200. Czas jazdy: 5 minut.
Wyciąg nr C
orczykowy. Długość: 460, przepustowość w os/h: 700. Czas jazdy: 4 minuty.
Wyciąg nr D
orczykowy (dziecinny). Długość: 100, przepustowość w os/h:. dla dzieci. Czas jazdy: 1minuta.
Wyciąg E
orczykowy (dziecinny). Długość: 100, przepustowość w os/h:. dla dzieci. Czas jazdy: 1minuta.
Wyciąg F - orczykowy (nowy). Długość: 200. Czas jazdy: 2 minuty.

Wyciągi Szczawnica - Palenica:
Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m.
- stok Palenica - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m.
homologowany przez władze FIS i PZN
- stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - oświetlona trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica.
- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona.

Arena narciarska Jaworki.
Arena o łącznej powierzchni 27 ha graniczy od wschodu z rezerwatem Zaskalskie Bodnarówka a od zachodu z rezerwatem Wąwóz Homole. W pobliżu znajdują się dwa kolejne rezerwaty przyrody: Biała Woda i Wysoka. Położenie to sprawia ze możemy zaoferować naszym gościom wypoczynek na nieskażonym łonie natury, czyste górskie powietrze i czystą źródlaną wodę.

WYCIĄG NARCIARSKI TALERZOWY "STORCZYK"
Długość 200 metrów, różnica poziomów 25 metrów, przepustowość 700 osób/godzinę. Czas jazdy 1,5 minuty

WYCIĄG NARCIARSKI TALERZOWY „KROKUS”
Długość 120 metrów, różnica poziomów 30 metrów, przepustowość 700 osób/godzinę. Czas jazdy 1 minuta.


Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.


RAFTING na Dunajcu - spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

Spływ kajakiem na Dunajcu - spływ po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki.Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.Wody mineralne

Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu tj. na prawym brzegu rzeki Dunajec. Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria", "Dzikie" są to szczawy alkaliczno-słone.

Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje.

   
Realizacja projektu: Verakom
Copyright © Krościenko - pokoje gościnne, Krościenko nad Dunajcem
projektowanie stron Nowy Sącz